Aktualność

23
grudnia 2019

Miłośnicy Gwiezdnych Wojen już po raz czwarty spotkali się w Wejherowie na Zlocie Fanów gwiezdnej sagi Forcecon 2019. W tym roku na spotkanie z fanami przybył Gerard Home, aktor z „Powrotu Jedi”.

 

Już od czterech lat do Wejherowa, przed premierą kolejnego odcinka, zjeżdżają fani Gwiezdnych Wojen. A wszystko zaczęło się pewnego zimowego dnia, kiedy padający śnieg oprószył pomnik założyciela miasta – Jakuba Wejhera. Śnieg utworzył na twarzy patrona miasta maskę charakterystyczną dla Lorda Vadera. Zdjęcie wykonane przez fotografa Urzędu Miasta i wrzucone na profil miasta na facebooku od razu zyskało ogromną popularność na całym świecie, a o Wejherowie napisał nawet amerykański „Times”. Od tego czasu miasto organizuje zloty fanów tego kultowego serialu, na który co roku przyjeżdża coraz więcej uczestników. Na pamiątkę tego wydarzenia Jakub Wejher na ten jeden dzień przebiera się za Lorda Vadera. Zakłada maskę oraz ciemną pelerynę i charakterystyczny świetlny miecz.

 

Spotkanie pod pomnikiem rozpoczyna każdy zlot. Potem uczestnicy wspólnie maszerują do Wejherowskiego Centrum Kultury, gdzie odbywają się rozmaite wydarzenia, gry i wykłady związane z serialem. Wielu uczestników serialu przebiera się za swoje ulubione postaci i wybierany jest najlepiej odwzorowany strój. Tego dnia również odbywają się pokazy premierowego odcinka.

 

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podarował brytyjskiemu aktorowi Gerardowi Home wcielającemu się w postać Tessek/Mon Calamari Officer w filmie "Powrót Jedi" miniaturę statuetki Jakuba Wejhera – jedno z najwyższych odznaczeń w mieście.

 

W tym roku Wejherowskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały grę miejską „Po moc”. W ramach wydarzenia, grupa rekonstruktorów Legion 501 spotkał się także z chorymi dziećmi w wejherowskim szpitalu.